Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 81%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Brimonidine 0.2% w/v + Timolol 0.5% w/v
You searched
Brimed T Eye Drop 5ml
Raymed Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 5 ml
₹250.00
₹50.00 / ml
Jan Aushadhi medicine
Brimonidine Tartrate 0.2%w/v and Timolol Maleate 0.5%w/v Ophthalmic Solution
PMBJK
Pack of 5 ml
₹46.88MRP
₹9.38 / ml | 81% less
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Brimed T Eye Drop 5ml | Brimonidine Tartrate 0.2%w/v and Timolol Maleate 0.5%w/v Ophthalmic Solution |
| Brimonidine 0.2% w/v + Timolol 0.5% w/v | Brimonidine 0.2% w/v + Timolol 0.5% w/v |
| Raymed Pharmaceuticals Ltd. | PMBJK |
| Pack of 5 ml | Pack of 5 ml |
| ₹50.00 / ml | ₹9.38 / mlSave 81% |
The Jan Aushadhi equivalent of Brimed T Eye Drop 5ml is Brimonidine Tartrate 0.2%w/v and Timolol Maleate 0.5%w/v Ophthalmic Solution, with the same composition (Brimonidine 0.2% w/v + Timolol 0.5% w/v): ₹9.38 per ml against ₹50.00, 81% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
- Brimocom PF Eye Drop 10 ml Eye DropCipla Ltd. · +1 more pack₹67.80/ml · ₹678.00 for 10
Brimotas T Eye Drop 5mlIntas Pharmaceuticals Ltd.₹34.83/ml · ₹174.14 for 5
Bramolide T Eye Drop 5mlAlkem Laboratories Ltd.₹37.31/ml · ₹186.56 for 5- Globrim T 5 mg/2 mg Eye DropTorrent Pharmaceuticals Ltd.₹25.75/ml · ₹128.75 for 5
- Brimonidine Tartrate 0.2%w/v and Timolol Maleate 0.5%w/v Ophthalmic SolutionPMBJK₹9.38/ml · ₹46.88 for 5
Britiblu BF Eye Drop 5mlLupin Ltd.₹47.52/ml · ₹237.61 for 5
Briopt Eye DropZydus Cadila₹82.60/ml · ₹413.00 for 5
Bromostar T BAK Free Eye Drop 5mlMankind Pharmaceuticals Ltd.₹36.65/ml · ₹183.26 for 5
Betabrim Eye Drop 5mlMicro Labs Ltd.₹76.13/ml · ₹380.63 for 5
Rimoflo-T Ophthalmic SolutionIpca Laboratories Ltd. · +1 more pack₹63.78/ml · ₹318.90 for 5
More about Brimed T Eye Drop 5ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Brimed T Eye Drop 5ml?
Is Brimonidine Tartrate 0.2%w/v and Timolol Maleate 0.5%w/v Ophthalmic Solution the same as Brimed T Eye Drop 5ml?
Where can I buy Brimonidine Tartrate 0.2%w/v and Timolol Maleate 0.5%w/v Ophthalmic Solution?
What does Brimed T Eye Drop 5ml contain?
What is Brimed T Eye Drop 5ml used for?
Does Brimed T Eye Drop 5ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹46.88
81% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.