Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 3 October 2026
Price comparison
SAVE 53%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
100IU | Insulin Isophane/NPH 70% + Human Insulin/Soluble Insulin 30%
You searched
Insutage R 30/70 100IU Injection 5X3ml
Sanofi India Ltd.
Pack of 15 ml
₹1,835.00
₹122.33 / ml
Lower-priced equivalent
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Insutage R 30/70 100IU Injection 5X3ml | Insugen 30/70 (100 IU/ml) (1*10ml Vial) |
| 100IU | Insulin Isophane/NPH 70% + Human Insulin/Soluble Insulin 30% | 100IU | Insulin Isophane/NPH 70% + Human Insulin/Soluble Insulin 30% |
| Sanofi India Ltd. | Biocon |
| Pack of 15 ml | Pack of 10 ml |
| ₹122.33 / ml | ₹56.90 / mlSave 53% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Insutage R 30/70 100IU Injection 5X3ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Insugen 30/70 (100 IU/ml) (1*10ml Vial) at ₹56.90 per ml against ₹122.33, 53% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Lupisulin M 30/70 (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection)Lupin Ltd.₹141.37/ml · ₹424.10 for 3
Consegna 30/70 (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection)Wockhardt Ltd. · +1 more pack₹132.53/ml · ₹397.60 for 3
Xsulin 30/70 (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection)Eris Lifesciences Ltd.₹125.03/ml · ₹375.10 for 3- Insutage 30/70 100IU Injection 5X3mlSanofi India Ltd.₹122.33/ml · ₹1,835.00 for 15
- Recosulin M 30/70 (100 IU/ml) (1*10ml Vial)Shreya Life Sciences Pvt. Ltd.₹36.62/ml · ₹366.22 for 10
- Equisulin M 30/70 (100 IU/ml) (1*3ml Disposable Pen)Koye Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +2 more packs₹196.67/ml · ₹590.00 for 3
Insugen 30/70 (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection)Biocon · +1 more pack₹104.28/ml · ₹312.84 for 3
Insutrend 30/70 100IU/ml Refill Cartridge 5*3mlAnthem Bio Pharma · +1 more pack₹108.33/ml · ₹1,625.00 for 15
Huminsulin 30/70 (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection)Eli Lilly and Company India Pvt. Ltd. · +1 more pack₹171.97/ml · ₹515.90 for 3
Mixtard 70/30 Injection 3ml (Pack of 5) 100 IU/mlNovo Nordisk India Pvt. Ltd. · +4 more packs₹424.59/ml · ₹2,122.95 for 5
More about Insutage R 30/70 100IU Injection 5X3ml
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Insutage R 30/70 100IU Injection 5X3ml?
What does Insutage R 30/70 100IU Injection 5X3ml contain?
Does Insutage R 30/70 100IU Injection 5X3ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹569.00
53% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.
