Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 97%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Bacillus Clausii 2B
You searched
Medogermina Suspension 5ml
Med Express
Pack of 5 ml
₹556.88
₹111.38 / ml
Jan Aushadhi medicine
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Medogermina Suspension 5ml | Bacillus Clausii Spores Suspension 2 Billion per 5ml |
| Bacillus Clausii 2B | Bacillus Clausii 2B |
| Med Express | PMBJK |
| Pack of 5 ml | Pack of 5 ml |
| ₹111.38 / ml | ₹2.81 / mlSave 97% |
The Jan Aushadhi equivalent of Medogermina Suspension 5ml is Bacillus Clausii Spores Suspension 2 Billion per 5ml, with the same composition (Bacillus Clausii 2B): ₹2.81 per ml against ₹111.38, 97% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
Tufpro Suspension 5mlSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹9.19/ml · ₹45.94 for 5
Interotas Suspension 5ml (Pack of 10s)Intas Pharmaceuticals Ltd.₹65.00/ml · ₹650.00 for 10
Novogermina 2B Oral Suspension 5mlAlkem Laboratories Ltd. · +1 more pack₹108.75/ml · ₹543.75 for 5
Vizylac Junior Oral SuspensionTorrent Pharmaceuticals Ltd.₹78.75/ml · ₹393.75 for 5Benegut 5ml Oral Suspension 1sAbbott Healthcare Pvt. Ltd. · +3 more packs₹44.20/ml · ₹44.20 for 1
- Bacillus Clausii Spores Suspension 2 Billion per 5mlPMBJK₹2.81/ml · ₹14.06 for 5
Clabioz SuspensionLupin Ltd.₹9.60/ml · ₹48.00 for 5
Baclogut Mini Suspension 5ml (Pack Of 10)Leeford Healthcare Ltd. · +2 more packs₹11.34/ml · ₹113.44 for 10Entromax 2B Suspension 5mlMankind Pharmaceuticals Ltd.₹8.62/ml · ₹43.11 for 5
Entroflora Mini Suspension 5mlMacleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +4 more packs₹1,217.06/ml · ₹6,085.31 for 5
More about Medogermina Suspension 5ml
About
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Medogermina Suspension 5ml?
Is Bacillus Clausii Spores Suspension 2 Billion per 5ml the same as Medogermina Suspension 5ml?
Where can I buy Bacillus Clausii Spores Suspension 2 Billion per 5ml?
What does Medogermina Suspension 5ml contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹14.06
97% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.