Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 32%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Insulin Glargine 100IU
You searched
Basalog 100IU Vial Solution For Injection 5ml
Eris Lifesciences Ltd.
Pack of 5 ml
₹836.30
₹167.26 / ml
Jan Aushadhi medicine
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Basalog 100IU Vial Solution For Injection 5ml | Insulin Glargine Injection IP 100 IU per ml |
| Insulin Glargine 100IU | Insulin Glargine 100IU |
| Eris Lifesciences Ltd. | PMBJK |
| Pack of 5 ml | Pack of 3 ml |
| ₹167.26 / ml | ₹113.33 / mlSave 32% |
The Jan Aushadhi equivalent of Basalog 100IU Vial Solution For Injection 5ml is Insulin Glargine Injection IP 100 IU per ml, with the same composition (Insulin Glargine 100IU): ₹113.33 per ml against ₹167.26, 32% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
Basaglar (100 IU/ml) (1*3ml Disposable Pen / Kwikpen)Cipla Ltd. · +1 more pack₹256.33/ml · ₹769.00 for 3- Insulin Glargine Injection IP 100 IU per mlPMBJK₹113.33/ml · ₹340.00 for 3
Basugine (100 IU/ml) (1*10ml Vial)Lupin Ltd. · +2 more packs₹246.50/ml · ₹2,465.00 for 10
Nobeglar Uno (100 IU/ml) (1*3ml Disposable Pen) Solution For Injection 3mlMankind Pharmaceuticals Ltd. · +2 more packs₹254.00/ml · ₹762.00 for 3
Glaritus (100 IU/ml) (1*3ml Disposable Pen)Wockhardt Ltd. · +5 more packs₹260.80/ml · ₹782.39 for 3
Xglar One (100 IU/ml) (1*3ml Prefilled Syringe)Eris Lifesciences Ltd. · +2 more packs₹260.79/ml · ₹782.38 for 3- Glarvia (100 IU/ml) (1*3ml Cartridge) 3mlPfizer Ltd.₹158.33/ml · ₹475.00 for 3
Lantus Solostar (100 IU/ml) (1*3ml Disposable Pen) Solution for Injection 3mlSanofi India Ltd. · +2 more packs₹260.80/ml · ₹782.39 for 3- Basalog Refil Initiation 100IU/ml Kit 1sBiocon · +5 more packs₹3,325.00/ml · ₹3,325.00 for 1
More about Basalog 100IU Vial Solution For Injection 5ml
About
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Basalog 100IU Vial Solution For Injection 5ml?
Is Insulin Glargine Injection IP 100 IU per ml the same as Basalog 100IU Vial Solution For Injection 5ml?
Where can I buy Insulin Glargine Injection IP 100 IU per ml?
What does Basalog 100IU Vial Solution For Injection 5ml contain?
Does Basalog 100IU Vial Solution For Injection 5ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹340.00
32% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.